Tuesday, September 16, 2014
 
Junior Development Race Series Minimize

CCA
Junior Development
Championship Race Series

The Carolina Cycling Association, in an effort to recruit, inspire and retain young riders, presents The CCA Junior Development Race Series for Category 4 and 5 racers only.  This season long series will offer 12 races beginning on March 14 at the Forest Acres Criterium, near Columbia, SC; ending at the French Broad Classic Omnium in Asheville NC on July 16-18.  Races are restricted to category 4/5 10-14 and cat 4/5 15-18 and medals will be presented to the top 3 finishers in 10-12, 13/14, 15/16, and 17/18.  Trophies will go to the race winners and a point system 10 deep (20, 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2) for each race will allow us to track our season leaders and our overall Champions, (based on best 8 races).  Championship Trophies will be awarded at the season finale at the French Broad Criterium in Asheville, NC on July 18, 2010.  Check back in the coming weeks for more details, as they develop.

If you have questions, call the CCA Junior Development Programs Manager: Eric Peterson at 704 575 4381 for more information.

Dates Event Name Type Location Remarks
March 14 Forest Acres Criterium Columbia, SC  Results
April 11 Winthrop Lake Criterium Rock Hill, SC  Results
April 17 I'on Village Criterium Charleston, SC  Results
April 25 Downtown Sanford Crit Criterium Sanford, NC  Results
May 2 Dylan Mitchell Criterium Fort Mill, SC  Results
May 30 Dragon's Challenge ITT Time Trial Wade, NC  Results
May 31 Patriots Criterium Criterium Fayetteville, NC  Results
June 13 City Park Criterium Criterium Salisbury, NC  Results
July 16-18 French Broad Classic TT / RR / Criterium Ashville, NC  Results

 

The series was a success in bringing safe racing down to the novice youngsters, offering them races with their peers. Hopefully this program will expand in the future and the fields will expand as well.

Our overall winners for the pts series are;

10-14
1 /  Holden Hammontree 116 pts
2 /  Jordan Marhanka       114 Pts
3 /  Sam Kophazi                 104 Pts 

15-18
1 /  Mitchell Moody        134 Pts
2 /  Charlie Hough           102 Pts
3 /  Paul Price                      56 Pts  

Championship Trophies will be awarded at the US Professional RR in Greenville, SC on September 19, 2010

 

Congratulations to all our competitors.

Overall Standings Juniors 10-14 

Total Points Name Age Team From 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
116 Holden Hammontree 14 Carolina Storm Lake Wylie, SC 16   12 18 16 18 18 18      
114 Jordan Marhanka 13 DIY Music Asheville, NC 12 16 14   18       18 18 18
104 Samuel Kophazi 11 Carolina Storm Development Team Fort Mill, SC x 12 x   14 14 14 14 12 12 12
98 William Guillen 14 Raleigh All stars p/b Southeastern Youngsville, NC 18     20   20 20 20      
94 Grayson Brookshire 14 DIY Music Hendersonville, NC   18 16           20 20 20
80 Stephen Ridley 14 Flora Falcon Flyers Columbia, SC 20 20 20   20            
78 Luis Guillen 13 Raleigh All stars p/b Southeastern Youngsville, NC 14     16   16 16 16      
70 James Brookshire 12 DIY Music Hendersonville, NC   14 10           14 16 16
52 Benji Hund 12 Carolina Storm Waxhaw, NC 4 8     8 12 10 10      
28 Eric Calder 11 Les Amis Greenville, SC         10       8   10
26 Salley Reamer 14 Flora Falcon Flyers Columbia, SC 8 6     12            
18 Carlos Guzman 14 Spirited Cyclist Charlotte, NC         6     12      
18 Luke Thomas 11 Cross Creek Cycling Club NC           10 8        
18 Bradley Garrett 14 Les Amis Simpsonville, SC     18                
16 Austin Karp 14 OSP / Savannah Wheelman Guytin, GA 10   6                
14 Claire Hammontree 10 Carolina Storm Lake Wylie, SC         4     10      
14 Joel Kophazi 12 Unattached Fort Mill, SC           8 6        
14 Trey Leach 14 Unattached Raeford, NC       14              
12 Daniel Pickard 13 Full Spectrum Racing NC             12        
12 Aiden Pounder 12 Raleigh All stars p/b Southeastern Cary, NC       12              
10 Jakob Motta 12 Inland Construction Whispering Pines,    10                  
10 Daniel Pickard 13 Full Spectrum Racing Cameron, NC       10              
4 Isabella Brookshire 10 DIY Music Hendersonville, NC     4                
4 James Shutte 13 Unattached NC             4        
2 Abigail Bush 10 Unattached Mount Pleasant, SC     2                
2 Emma Long 10 Unattached NC             2        

 

Overall Standings Juniors 15-18

 

Total Points Name Age Team From 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
134 Mitchell Moody 16 Carolina Storm Junior Development Charlotte, NC 12       14 20 20 18 14 16 20
102 Charlie Hough 15 Lee Amis Travelers Rest, SC 18 14     18       18 20 14
56 Paul Price 15 Forest Acres Cycling Team Columbia, SC 14 8 18   16            
54 Justin Belcher 16 Moses cone / Cycles de Oro Greensboro, NC 16     16 10     12      
48 Matthew Bruner 18 Unattached Davidson, NC   16     12     20      
42 Edward Couvillion 17 Les Amis Greenville, SC   18 8         16      
42 Gregg Boyer 18 Uptown Cycles Charlotte, NC   12           14 16    
40 Jason Marshall 18 Blood Sweat and Gears Stanley, NC       20 20            
26 Weston Coker 15 Forest Acres Cycling Team Lexington, SC 2 4 12   8            
18 Amanda Coker 18 Cary All Stars NC           18          
18 Dylan McCoy 16 Unattached NC             18        
18 Hank Booth 16 Unattached Waxhaw, NC       18              
16 Jack Felix 16 Unattached       16                
16 Laura Wright 16 Unattached NC             16        
16 Tyler Shepard 17 Mock Orange Bicycles Elkin, NC 10 0 6                
14 MacKenzie Fillippa 17 Unattached NC             14        
14 Zion Greenfield ? DIY Music Asheville, NC     14                
10 Daniel Ward 16 Unattached Columbia, SC   10                  
10 William Brower 17 Flora Falcon Flyers Columbia, SC 6   4                
10 Coleman Deholl 17 Unattached Asheville, NC   0 10                
8 Luke Thompson 15 Forest Acres Cycling Team Columbia, SC 8                    
8 Karl Scoggin 17 Flora Falcon Flyers Columbia, SC 4 2 2                
6 Eric Ciminelli 17 Uptown Cycles Charlotte, NC   6                  
0 Robert Benner 16 Unattached Charleston, SC 0                    
0 Thomas Dziamniski 16 Unattached Moncks Corner, SC 0                    
0 Conner Williams 17 Unattached Asheville, NC   0                  
0 Austin Lee 17 Unattached Rock Hill, SC   0                  
0 Eric Axland 17 Forest Acres Cycling Team Columbia, SC                      
0 Nicholas Luther 18 Unattached Goosecreek,SC                      
0 Taylor Sanders 18 Unattached Summerville, SC                      

CCA Junior Developmental Race Series #1: March 14, 2010

The CCA Junior Development Race Series began today at the Forest Acres Criterium in Columbia, SC.    The 15-18 race had 12 starters and Julian Patterson of Charlotte, NC took off at the gun to time trial off the front for the entire race. A group of 3 chasers worked all race to bring him back, but Patterson maintained a great rhythm and held it for the win. Charlie Hough of Greenville, SC left the chasers late in the race to try to bridge across, he was closing as the race ended, with Hough soloing for second.

In the 10-14 race, 9 starters were flying from the gun and a group of three led the race from start to finish, with Stephen Ridley , Will Guillen and Holden Hammontree working together to share the work and stay up the road. In the final laps the attacks began, separating Hammontree from the other two who went on to finish Ridley then Guillen. Hammontree kept his head and took a respectable third.

 A special shout out to Sally Reamer, Columbia, SC. As the only female racer in the 2 races we applaud here dedication and spirit of adventure. We hope to see more girls racing and eventually having separate fields for them as the numbers grow.

All the racers were energetic and focused. The lads met new competitors who will soon become fast friends as well as rivals. Medals were given in 4 age brackets and also for female racers. Trophies went to the race winners and points were awarded 10 deep towards the season long Championship Title. 

Next CCA race will be on April 11, 2010. The Winthrop Farm Criterium in Rock Hill SC. Go to www.ncsccyclingassoc for a full calendar of the CCA Series and other recommended Junior races.

Forest Acres Criterium Juniors 10-14

Place Name Team From Points
1 Stephen Ridley Flora Falcon Flyers Columbia, SC 20
2 William Guillen Raleigh All Stars p/b Southeastern Youngsville, NC 18
3 Holden Hammontree Carolina Cyclones Lake Wylie, SC 16
4 Luis Guillen Raleigh All Stars p/b Southeastern Youngsville, NC 14
5 Jordan Marhanka DIY Music p/b Ashville Youth Pickens, SC 12
6 Austin Karp OSP / Savannah Wheelman Guyton, GA 10
7 Salley Reamer Flora Falcon Flyers Columbia, SC 8
8 Samuel Kophazi Carolina Storm Development Team Fort Mill, SC 6
9 Benji Hund Carolina Storm Waxhaw, NC 4
         

Forest Acres Criterium Juniors 15-18

Place Name Team From Points
1 Julian Patterson Carolina Masters Charlotte, NC 20
2 Charlie Hough Lee Amis Travelers rest, SC 18
3 Justin Belcher Moses cone / Cycles de Oro Greensboro, NC 16
4 Paul Price Forest Acres Cycling Team Columbia, SC 14
5 Mitchel Moody Carolina storm Junior Development Charlotte, NC 12
6 Tyler Shepard Mock Orange Bicycles Elkin, NC 10
7 Luke Thompson Forest Acres Cycling Team Columbia, SC 8
8 William Brower Flora Falcon Flyers Columbia, SC 6
9 Karl Scoggin Flora Flacon Flyers Columbia, SC 4
10 Weston Coker Forest Acres Cycling Team Lexington, SC 2
11 Robert Benner Unattached Charleston, SC  
12 Thomas Dziamniski Unattached Moncks Corner, SC  
         

 

10-12
1/ Sam Kophazi
2/ Benji Hund

13/14
1/ Stephan Ridley (Overall Winner 10-14)
2/ William Guillen
3/ Holden Hammontree

15/16
1/ Julian Patterson (Overall Winner 15-18)
2/ Charlie Hough
3/Justin Belcher 

17/18
1/ William Brower
2/Karl Scoggin

10-14 Women
1/ Sally Reamer

CCA Junior Developmental Race Series #2 April 11, 2010

The 2nd race in the CCA Junior Development Race Series was held at the Winthrop Farms Criterium, part of the Rock Hill Classic Omnium.   Racers arrived before sunrise to ready themselves for a 7:15 Start.  Eight 10-14 competitors lined up and they went from the gun with Stephen Ridley, Grayson Brookshire and Jordon Marhanka getting a gap in the first lap that would decide the race for that category.  A drew of younger lads formed their own group and they worked at keeping the paceup.  At the Finish it would be Ridley  (for two in a row in the series) taking Brookshire in a two up sprint by a bike length, then Marhanka soloing in for third.  Solid racing!

The 15-18 field was 14 strong.  As expected Julian Patterson attacked early and time trialed away getting a gap of up to 15 seconds, before the field reorganized and brought him back.   Several other attacks attempted to break the field, but it was coming down to a field sprint.  Attacking from the last corner, with 400 meters to go, Patterson let fly with another powerful surge and he got the gap he needed to make it his second consecutive victory in the series.

Sally Reamer is to be commended.  She is going to race the boys until we can find other girls tough enough to race.  We applaud her courage and commitment.

Important!  We did have a rollout violation that resulted in the relegation of an athlete.  (That means scored last; a little better than DQ’d.)  This was caused by having a wheel with too big a gear on the bike rather than the restricted gear required for any races Juniors enter, including category races.

Typical gear maximums are 45x12, 52x14, or 53x15.  Check with a bike shop mechanic or experienced rider friend to help you get the right gear.  Gears can be adjusted to not be used (Blocked Gears) for all regional races, but at Nationals and big races you will need the right gearing.

The next CCA Junior Race Series race is this Saturday at I’on Village in Charleston, SC.  Race is at 8:00 AM.  Sunday also has a junior State Championship Race that all categories may enter.    We’ll see you there!

Winthrop Lake Criterium Junior 10-14

Juniors 10-14

Place Name Age Team From Points
1 Stephen Ridley 14 Flora Falcon Flyers Columbia, SC 20
2 Grayson Brookshire 14 DIY Music Hendersonville, NC 18
3 Jordon Marhanka 13 DIY Music Ashville, NC 16
4 James Brookshire 12 DIY Music Hendersonville, NC 14
5 Samuel Kophazi 11 Carolina Storm Devo Fort Mill, SC 12
6 Jakob Motta 12 Inland Construction Whispering Pines 10
7 Benji Hund 12 Carolina Storm Devo Charlotte, NC 08
8 Sally Reamer 14 Flora Falcon Flyers Columbia, SC 06

 

 

Winthrop Lake Criterium Junior 15-18

Place Name Age Team From Points
1 Julian Patterson 16 Carolina Masters Charlotte, NC 20
2 Edward Couvillion 17 Lee Amis Greenville, SC 18
3 Matthew Bruner 18 Unattached Davidson, NC 16
4 Charlie Hough 15 Lee Amis Travelers Rest, SC 14
5 Gregg Boyer 18 Uptown Cycles Charlotte, NC 12
6 Daniel Ward 16 Unattached Columbia, SC 10
7 Paul Price 15 Unattached Columbia, SC 08
8 Eric Ciminelli 17 Uptown Cycles Charlotte, NC 06
9 Weston Coker 15 FACT Lexington, SC 04
10 Karl Scoggin 17 FACT Columbia, SC 02
11 Tyler Shepard 17 Unattached Thurmond, NC  
12 Conner Williams 17 Unattached Asheville, NC  
13 Austin Lee 17 Unattached Rockhill, SC  
14 Coleman Deholl 17 Unattached Asheville, NC  

 

10-12
1 / James Brookshire
2 / Sam Kophazi
3 / Jakob Motta

13/14
1 / Stephen Ridley  (Overall Winner  10-14)
2 / Grayson Brookshire
3 / Jordon Mahanka

15/16
1 / Julian Patterson  (Overall Winner 15-18)
2 / Charlie Hough
3 / Daniel Ward

17/18
1 / Edward Couvillion
2 / Matthew Bruner
3 / Gregg Boyer

10-14 Women
1 / Sally Reamer

CCA Junior Development Race Series #3 April 17, 2010

The CCA Junior Development Race Series continued on April 17, 2010 at the I'on Village Smackdown, in beautiful Mount Pleasant, NC.  The fields are growing and the racing continues to be from the gun.

 Julian Patterson has won his third 15-18 contest in as many starts and has a commanding lead in the older division. Newcomer to the series, Jack Felix took second with Paul Price right there for third place in a hotly contested sprint.   The races are becoming more tactical as riders work together to chase and try to contain the awesome TT abilities of Patterson. 

The 10-14 race was a fast paced contest with a head to head sprint between Stephen Ridley and Bradley Garrett. A photo finish, it was determined that Ridley took the gold. All the riders have improved their race craft in just a few weeks and the series will continue to develop tactical skills. 

Salley Reamer, looking for a contest with her peers skipped the 10-14 and instead raced in the Women’s cat 4 race, where she got a taste of pack racing. Newcomers to the series, Isabella Brookshire and Abigail Bush showed us that there are girls with the need for speed. We are hopeful that we will see more girls in these races as the season progresses. 

All the racers were treated to an airshow by the Blue Angels in the Afternoon. It was almost as exciting as the bicycle races!

Next CCA Junior Race is at Sanford, NC this coming Sunday, April 25th at 9:00 AM.

I'on Village Smackdown Junior 10-14

Juniors 10-14

Place Name Age Team From Points
1 Stephen Ridley 14 Flora Falcon Flyers Columbia, SC 20
2 Bradley Garrett   Les Amis Simpsonville, SC 18
3 Grayson Brookshire 14 DIY Music p/b Asheville Youth Hendersonville, NC 16
4 Jordon Marhanka 13 DIY Music p/b Asheville Youth Ashville, NC 14
5 Holden Hammontree   Carolina Storm Development Team Lakewylie, SC 12
6 James Brookshire 12 DIY Music Hendersonville, NC 10
7 Samuel Kophazi 11 Carolina Storm Devo Fort Mill, SC 8
8 Austin Karp   OSP / Savannah Wheelman Guyton, GA 6
9 Isabella Brookshire   DIY Music p/b Asheville Youth Hendersonvile, NC 4
10 Abigail Bush
    Mt. Pleasant, SC 2

  

I'on Village Smackdown Junior 15-18

Place Name Age Team From Points
1 Julian Patterson 16 Carolina Masters Charlotte, NC 20
2 Jack Felix       18
3 Paul Price 15 Unattached Columbia, SC 16
4 Zion Greenfield   DIY Music p/b Asheville Youth Cycling Asheville, NC 14
5 Weston Coker 15 FACT Lexington, SC 12
6 Coleman Deholl 17 Unattached Asheville, NC  10
7 James Couvillion   Lee Amis Greenville, SC 8
8 Tyler Shepard 17 Unattached Thurmond, NC  6
9 Bill Brower   Forest Acres Columbia, SC 4
10 Karl Scoggin 17 FACT Columbia, SC 2
11 Gregg Boyer 18 Uptown Cycles Charlotte, NC 0
12 Charlie Hough 15 Lee Amis Travelers Rest, SC 0
13 Thomas Dziamniski     Moncks Corner, SC 0
14 Eric Axland   Forest Acres Cycling Team Columbia, SC 0
15 Nicholas Luther     Goosecreek, SC 0
16 Luke Thompson   Firest Acres cycling Team Columbia, SC 0
17 Taylor Sanders     Summerville, SC 0

 

10-12
1 / James Brookshire
2 / Sam Kophazi

13/14
1 / Stephen Ridley
2 / Bradley Garrett
3 / Grayson Brookshire

15/16
1 / Julian Patterson
2 / Jack Felix
3 / Paul Price

17/18
1 / Zion Greenfield
2 / Coleman DeNoll
3 / James Couvillion

Girls 10-14
1 / Isabella Brookshire
2 / Abigail Bush

CCA Junior Development Race Series #4 April 25th, 2010

April 25th found us in Sanford, NC for the 4th race in the CCA Junior Development Race Series.  The turnout was a bit disappointing probably due to the threat of horrible wet weather, but by race time the roads were dry and the only weather factor was wind.  The 10-14 race saw the return of William and Luis Guillen to the series.  These brothers race for the Raleigh All-stars and are developing into solid racers.  William took off at the gun and only Holden Hammontree could hold his wheel, and eventually even he had to fade from the relentless pace of William Guillen.  William lapped all the riders and when he went by his brother Luis, it looked like Luis might be brought back to challenged Holden for second place, but the brothers ran out of race and the Finish order was William 1st, Holden Second and Luis third.  We welcome Trey Leach, Aiden Pounder, and Daniel Pickard to the series and encourage them to continue these races in this Development Series.

The 15-18 race found Jason Marshall (Blood Sweat and Gears) out front alone, but Hank Booth (Bike Depot)and Justin Belcher gave it their all trying to bring him back.  That was the finish order; Jason Marshall first, Hank Booth  second, and Justin Belcher in Third.

Downtown Sanford Criterium Juniors 10-14

Place Name Age Team From Points
1 William Guillen 14 Raleigh All Start p/b Southeastern Ortho Youngsville, NC 20
2 Holden Hammontree 14 Carolina Storm Development Team Lake Wylie, SC 18
3 Kuis Guillen 13 Raleigh All Start p/b Southeastern Ortho Youngsville, NC 16
4 Trey Leach 14 FSR Raeford, NC 14
5 Aiden Pounder 12 Raleigh All Start p/b Southeastern Ortho Cary, NC 12
6 Daniel Pickard 13 Full Specrtum Racing Cameron, NC 10

 

Downtown Sanford Criterium Juniors 15-18

Place Name Age Team From Points
1 Jason Marshall  18 Blood, Sweat, and Gears Stanley, NC 20
2 Hank Booth  16 Bike Depot Waxhaw, NC 18
3 Justin Belcher  16 Moses cone / Cycles de Oro Greensboro, NC 16

 

 

10-12
1 / Aiden Pounder
 
13-14
1 / William Guillen
2 / Holden Hammontree
3 / Luis Guillen
 
15-16
1 / Hank Booth
2 / Justin Belcher
 
17-18
1 / Jason Marshall

 

CCA Junior Development Race Series #5: May 2nd, 2010

The setting for race #5 in the CCA Junior Developmental Race Series took place at the Dylan Mitchell Memorial  Criterium, In Fort Mill, SC.  The weather was clear and Hot!  In the 10-14 division Stephen Ridley continues to race off the front and he has a commanding lead in the series.  Jordon Marhanka and Holden Hammontree  are in a close run for second.

The race series is growing tighter in the 15-18 field as series leader Julian Patterson has pulled himself from the series by upgrading to category 3.  Julian is already finishing in the top 5 of these cat 3 races as well as in the open Junior races against the more experienced riders.  The overall lead is tightening up between Charlie Hough, Paul Price and Justin Belcher. Newcomer to the series, Jason Marshall has won his last two events and is also a threat as the season is halfway through its schedule.

Dylan Mitchell Memorial Criterium Juniors 10-14

Place Name Age Team From Points
1 Stephen Ridley 14 Flora falcons Columbia, SC 20
2 Jordon Marhanka 13 DIY Music Asheville, NC 18
3 Holden Hammontree 14 Carolina Storm Lake Wylie, SC 16
4 Sam Kophazi 11 Carolina Storm Tega cay, SC 14
5 Salley Reamer 14 Flora Falcons Columbia, SC 12
6 Eric calder 11 Les Amis Greenville, SC 10
7 Benji Hund 12 Carolina Storm Charlotte, NC 8
8 Carlos Guzman 14 Spirited Cyclist Charlotte, NC 6
9 Claire Hammontre 10 Carolina Storm Tega cay, SC 4

 

Dylan Mitchell Memorial Criterium Juniors 15-18 

Place Name Age Team From Points
1 Jason Marshall 18 Blood Sweat and Gears Stanley, NC 20
2 Charlie Hough 15 Les Amis Greenville, SC 18
3 Paul Price 15 Forest Acres Cycling Columbia, SC 16
4 Mitchell Moody 16 Carolina Storm Charlotte, NC 14
5 Matthew Bruner 18 Carolina Bicycle Co. Davidson, NC 12
6 Justin Belcher 16 Cycles de Oro Greensboro, NC 10
7 Weston Coker 15 Forest Acres Cycling Columbia, SC 8

 

10-12
1 / Sam Kophazi
2 / Eric Calder
3 / Benji Hund

13-14
1 / Stephan Ridley
2 / Jorden Marhanka
3 / Holden Hammontree

10-14 Women
1 / Sally Reamer
2 / Claire Hammontree

15-16
1 / Charlie Hough
2 / Paul Price
3 / Mitchell Moody

17-18
1 / Jason Marshall

CCA Junior Development Race Series #6: May 30, 2010

The Dragon’s Challenge Time Trial was the setting for the 6th race in the CCA Junior Development Race Series.   William Guillen from the Raleigh All Stars set the pace for not only his 10-14 division, but for all the juniors 15-18 as well. William and his brother Luis have been racing for three years and they are starting to see the results of hard work.   The TT was 9 miles for the Juniors with an out and back format. The race weekend was run by the Cross Creek Cycling Club, and all went well throughout the weekend thanks to the attention to detail provided by Robert Havens, race director. The weather was perfect for the event and everyone enjoyed the day.

Place Name Age Team From       Pts
1 William Guillen 14 Raleigh All Stars Youngsville, NC 20
2 Holden Hammontree 14 Carolina Storm Devo Team Lake Wylie, SC 18
3 Luis Guillen 13 Raleigh All Stars Youngsville, NC 16
4 Sam Kophazi 11 Carolina Storm Devo Team Fort mill, SC 14
5 Benji Hund 12 Carolina Storm Devo Team Charlotte, NC 12
6 Luke Thomas 12 Cross Creek Cycling Club-C4 NC 10
7 Joel Kophazi 12 Unattached Fort mill, SC 8

 

Place Name Age Team From       Pts
1 Mitchell Moody 16 Carolina Storm Devo Team Charlotte, NC 20
2 Amanda Coker 18 Cary All Stars NC 18

 

 

10/12
1 / Sam Kophazi
2 / Benji Hund
3 / Luke Thomas
 
13/14
1 / William Guillen
2 / Holden Hammontree
3 / Luis Guillen
 
15/16
1 / Mitchell Moody
 
17/18 Wmn
1 / Amanda Coker

CCA Junior Development Race Series #7: May 31, 2010

Memorial Day was the time and downtown Fayetteville was the place for the running of the Patriot’s Criterium. The back of the course was repaved and there were not mishaps throughout the race day, attesting to the courses’ safety. William Guillen again asserted himself as a force to be considered in any 10-14 contest on bicycles. Holden Hammontree, gamely raced away with William and Luis was not far back for third place.

In the 15-18 Mitchell Moody went from the gun and time trialed throughout the race to finish alone.

Next CCA Series race is on Sunday June 13, at the City Park Criterium in Salisbury NC. Don’t forget the NC State Championships for all Juniors on June 12 at the downtown Salisbury crit.

The standings are getting closer on the Points totals and it looks like it will come down to the races to be held in Asheville on July 16, 17 and 18, 2010. Each of those races will be scored separately, so there are lots of points out there for the taking.

Patriot's Criterium Juniors 10-14

Place  Name Age Team From Pts
1 William Guillen 14 Raleigh AllStars Youngsville, NC 20
2 Holden Hammontree 14 Carolina Storm Lake Wylie, SC 18
3 Luis Guillen 13 Raleigh AllStars Youngsville, NC 16
4 Sam Kophazi 11 Carolina Storm FortMill, SC 14
5 Daniel Pickard   Full Spectrum Racing Fayetteville, NC 12
6 Benji Hund 12 Carolina Storm Charlotte, NC 10
7 Luke Thomas 12 Cross Creek Cycling Club Fayetteville, NC 8
8 Joel Kophazi 12 Unattached Lake Wylie, SC 6
9 James Shutte   Unattached NC 4
10 Emma Long 10 Unattached NC 2
11 Harrison Spivey   Unattached NC 0


Patriot's Criterium Juniors 15-18

Place  Name Age Team From Pts
1 Mitchell Moody 16 Carolina Storm Charlotte, NC 20
2 Dylan McCoy 16 Unattached NC 18
3 Laura Wright 16 Unattached NC 16
4 MacKenzie Fillippa 17 Unattached NC 14

 

 

10/11/2012
1 / Sam Kophazi
2 / Benji Hund
3 / Luke Thomas
 
13/14
1 / William Guillen
2 / Holden Hammontree
3 / Luis Guillen
 
10/11/12 Wmn
1 / Emma Long
 
15/16
1 /  Mitchell Moody
2 / Dylan McCoy
 
15/16 Wmn
1 / Laura Wright
 
17/18 Wmn
1 / MacKenzie Fillippa

 

CCA Junior Development Race Series  #8, June 14, 2010

The City Park Criterium in Salisbury, NC was the setting for race #8 of the CCA Series. Always a great race setting, the weather was brutally hot and humid. This race followed the NC State Criterium Championships held in Downtown Salisbury on Friday night and Saturday.

The 10-14 race has developed into a close competition between Holden Hammontree, and William Guillen. William continued to show how hard he has worked with his victory in the 10-14 right after he won the cat 5 race in a field sprint. Holden continues to improve his tactical racing and Luis Guillen the younger brother of William took third.

In the 14-18 race Mitchell Moody almost took it at the line, but Matthew Bruner held him off with a great head to head sprint. Edward Couvillion took third place.

The Series finale will be held at The French Broad Classic in Asheville, NC on July 16-18. These will be scored as three separate races, giving some of the riders who have missed some of the races, a chance to climb up the standings. Trophies will be awarded for the overall Champions at the Criterium in Brevard on Sunday June 18. 

 City Park Criterium Junior 10-12 / 13-14


Place  Name Age Team From Pts
1 William Guillen 14 Raleigh All-Stars Youngsville, NC 20
2 Holden Hammontree 14 Carolina Storm Lake Wylie, SC 18
3 Luis Guillen 13 Raleigh All-Stars Youngsville, NC 16
4 Sam Kophazi 11 Carolina Storm Fort Mill, SC 14
5 Carlos Guzman 14 Spirited Cyclist Charlotte, NC 12
6 Benji Hund 12 Carolina Storm Charlotte, NC 10
7 Claire Hammontree 11 Carolina Storm Lake Wylie, SC 8

 

 City Park Criterium Junior 15-18

 

Place  Name Age Team From Pts
1 Matthew Bruner 18 Carolina Bicycle Company Huntersville, NC 20
2 Mitchell Moody 16 Carolina Storm Charlotte, NC 18
3 James Couvillion 17 Les Amis Greenville, SC 16
4 Gregg Boyer 18 DIY Music Charlotte, NC 14
5 Justin Belcher 16 Cycles de Oro Greensboro, NC 12

 

10-12 Men
1 / Sam Kophazi
2 / Benji Hund
 
10-12 Wmn
1 / Claire Hammontree
 
13-14 Men
1 / William Guillen
2 / Holden Hammontree
3 / Luis Guillen
 
15-16 Men
1 / Mitchell Moody
2 / Justin Belcher
 
17-18 Men
1 / Matthew Bruner
2 / James Couvillion
3 / Gregg Boyer

 

CCA Junior Development Race Series  #9, July 16, 2010

The final three races in the CCA Junior Race Series were held at the French Broad Omnium in Asheville, NC on July 16-18. All the youngsters performed well, but the standout of the series had to be Grayson Brookshire. Grayson won the Criterium and Road race and was 3rd in the TT.

The series was a success in bringing safe racing down to the novice youngsters, offering them races with their peers.  Hopefully this program will expand in the future and the fields will expand as well.

 French Broad Time Trial Junior 10-14

  

Place Name Age Team  From Pts
1 Grayson Brookshire 14 DIY Hendersonville, NC 20
2 Jordan Marhanka 13 DIY Greenville, SC 18
3 Connor Tankersley 14 East TN Jrs Tennessee 16
4 James Brookshire 12 DIY Hendersonville, NC 14
5 Sam Kophazi 11 Carolina Storm Fort Mill, SC 12
6 Dawson Askew 11 Les Amis Greenville, SC 10
7 Eric Calder 11 Les Amis Greenville, SC 8
8 Blake Johnson 12 Unattached GA 6


French Broad Time Trial Junior 15-18

 

Place Name Age Team  From Pts
1 Andrew Bailey 15 Unattached TN 20
2 Charlie Hough 15 Les Amis Greenville, SC 18
3 Gregg Boyer 18 DIY Charlotte, SC 16
4 Mitchell Moody 16 Carolina Storm Charlotte, NC 14
5 Nolan Tankersley 15 East TN Jr Tennessee 12

 

17-18
1/ Gregg Boyer
 
15-16
1/ Andrew Bailey
2/ Charlie Hough
3/ Mitchell Moody
 
10-12
1/ James Brookshire
2/ Sam Kophazi
3/ Dawson Askew
 
13-14
1/ Grayson Brookshire
2/ Jordan Marhanka
3/ Connar Tankersley

 

CCA Junior Development Race Series  #10, July 17, 2010

The final three races in the CCA Junior Race Series were held at the French Broad Omnium in Asheville, NC on July 16-18. All the youngsters performed well, but the standout of the series had to be Grayson Brookshire. Grayson won the Criterium and Road race and was 3rd in the TT.

The series was a success in bringing safe racing down to the novice youngsters, offering them races with their peers.  Hopefully this program will expand in the future and the fields will expand as well.

 French Broad Road Race Junior 10-12 / 13-14

Place Name Age Team  From Pts
1 Grayson Brookshire 14 DIY Hendersonville, NC 20
2 Jordan Marhanka 13 POA Asheville, NC 18
3 James Brookshire 12 DIY Hendersonville, NC 16
4 Connor Tankersley 14 East TN Jrs Tennessee 14
5 Sam Kophazi 11 Carolina Storm Fort Mill, SC 12
6 Blake Johnson 12 Cycle Therapy Rome GA 10

 

 French Broad Road Race Junior 15-18

Place Name Age Team  From Pts
1 Charlie Hough 15 Les Amis Greenville, SC 20
2 Nolan Tankersley 15 East TN Jrs Tennessee 18
3 Mitchell Moody 16 Carolina Storm Charlotte, NC 16
4 Alayon Andres 15 Unattached Florida 14

  

 

15-16
1/ Charlie Hough
2/ Nolan Tankersley
3/ Mitchell Moody
4/ Alayon Andres
 
13-14
1/ Grayson Brookshire
2/ Jordan Marhanka
3/ Connor tankersley
 
10-12
1/ James Brookshire
2/ Sam kophazi
3/ Blake Johnson

 

CCA Junior Development Race Series  #11, July 18, 2010

The final three races in the CCA Junior Race Series were held at the French Broad Omnium in Asheville, NC on July 16-18. All the youngsters performed well, but the standout of the series had to be Grayson Brookshire. Grayson won the Criterium and Road race and was 3rd in the TT.

The series was a success in bringing safe racing down to the novice youngsters, offering them races with their peers.  Hopefully this program will expand in the future and the fields will expand as well.

 French Broad Criterium Junior 10-14

Place Name Age Team  From Pts
1 Grayson Brookshire 14 DIY Hendersonville, NC 20
2 Jordon Marhanka 13 DIY Asheville, NC 18
3 James Brookshire 12 DIY Hendersonville, NC 16
4 Connor Tanklersley 14 East TN Jrs Tennessee 14
5 Sam Kophazi 11 Carolina Storm Fort Mill, SC 12
6 Eric Calder 11 Les Amis Greenville, SC 10
7 Dawson Askew 11 Les Amis Greenville, SC 8
8 Jessica Lang 14 East TN Jrs Tennessee 6

 

 French Broad Criterium Junior 15-18

 

Place Name Age Team  From Pts
1 Mitchell Moody 16 Carolina Storm Charlotte, NC 20
2 Alayon Andres 15 Unattached Florida 18
3 Nolan Tankersley 15 East TN Jrs Tennessee 16
4 Charlie Hough 15 Les Amis Greenville, SC 14

 

10-12
1/ James Brookshire
2/ Sam Kophazi
3/ Eric Calder
 
13-14
1/ Grayson Brookshire
2/ Jordan Marhanka
3/ Connor Tankersley
 
15-16
1/ Mitchell Moody
2/ Alayon Andres
3/ Nolan Tankersley
 
Wmn 10-14
1/ Jessica Lang

 

  

This website and all materials and content has not been reviewed, approved, or endorsed by USA Cycling, Inc.
USA Cycling
www.usacycling.org

Home   |   Racing Info   |   News   |   Info   |   Forum   |   About Us
Copyright 2009-2014 Carolinas Cycling Association; Website hosted & managed by TekZones